Területvédő agresszivitás:
Legtöbb kutyáknál,6 hónapos korban kezd el kialakulni a terület védő ösztön.Ha a kutyakölyök ezzel kapcsolatban ellenségez érzületet mutat idegenekkel szemben,akkor azt megfelelő szoktatással megkell szüntetni.Ha megszokássá válik a harapás nála,akkor azt már nehéz kiiktatni.A helytelün viselkedő kutyát,első tette után megkell büntetni.Nem szabad hagyni,hogy az idő múlásávla egyre rosszabbodjon a helyzet! A 6 és 9.hónapos hím kutya már vizelésnél rendszeresen felemeli a lábát és megjelöli a vizletével a területének kiterjedését.Nem szabad hagynunk,hogy az állaton elhatalmasodjon a területvédő hajlam,mivel ez túlzott agresszióhoz vezet!Ha az állatot kikötjük,akkor megnől az agresszivitás és mániákusan fogja védelmezni a területét ahova kivan kötve.A kutya ösztönös viselkedéséhez hozzátartozik a védelem és az őrzés.A legtöbb kistermetű kutya csak,ugat,de a nagyobb termetű kutyák akár rá is támadnak a behatolóra!
Hímek közötti agresszivitás:
Azért van a hímek közötti folyamatos harc,hogy eldöntsék ki az úr a falka felett.Hogyha eldől,kilesz a falkavezér,kialakul a hierarchia,a marakodás rendszerint abbamarad.Csak akkór kezdődik újra,ha valamelyik állat kihívja a falkavezért.A nőstény állatok is marakodnak egymással,de a hím a nősténnyel ritkán,bár megvédi magát ha a nőstény megvadul.
Fájdalom okozta agresszivitás:
Könnyen harap a sebesült kutya.Ne feledjük ezt,amikor sebesült kutyát,elsősegélyben akarunk részesíteni.Hogyha a kutyának véletlenül,vagy szándékosan okozunk fájdalmat, pl: farkáralépünk,belerúgunk,ha túl erősen húzzuik mega fülét akkor a kutya azonnal beleharap abba akit ellenségnek tekint.Megbízhatatlanságának az oka lehet tályogos fog,fülfájás vagy fejlődési zavar vagy előrehaladott arthritisz.A kutya agresszivitása bármilyen fájdalomra erősödhet!
Hormonális eredetű agresszivitás:
A hím kutya általában nagyobb testű és agresszívabb mint a nőstény.ez részben a hím nemi hormonok hatásának tudható be.Hogyha a nősténynek hím nemi hormonokat adunk,marakodni kezd, az olyan hímek pedig, amelyeket kasztrálnak vagy női nemi hormonokkal kezelnek, békésebbek lesznek és igyekeznek elkerülni a marakodást.Jóllehet ritkábban fordul elő, nőstényeknél is erőssé válhat az agresszivitásra való hajlam. Egyes nőstények rendkívül komiszak más nőstényekkel szemben.
A tüzelés alatt és előtt közvetlen fokozódik az agresszivitás.Ez különösen akkor igaz,ha 2 vagy több nőstény él egy fedél alatt és hajlanak arra hogy a környéken élő többi szukákkal szemben ellenségeskedjenek.Ennek a fokozott agresszivitásnak az oka,a véráram megnövekedett hormonszintje.Némelykor az ilyen viselkedésen javít a hormonkezelés, az ivartalanítás pedig megszünteti a tüzelési ciklusokat, így kiküszöböli a nőstény hangulati ingadozásait. A kasztrálás is, amely nem általános gyógyír, határozottan javít az egyes agresszív kutyák viselkedésén.Sajnos nem segít minden esetben.Mégis azt mondhatjuk, hogy a kasztrálás általában csökkenti az ingerlékenységet, az állat szexualitásának megnyilvánulását, s a vetélkedési hajlamát. Csökkenti az ugatást és a többi kutyával szembeni támadó hajlamot és határozottan csökkenti a lakásba vizelést.
Anya agresszivitás:
Az anyai agresszivitás,a kcsinyeket gondozó nőstények ösztönös viselkedése.Az anya félti,óvja kicsinyeit,és megvédi őket akár az élete árán is.
Pillanatnyi elmezavar okozta agresszivitás:
Könnyen irányítható,barátságos, és jómódú egyik pillanatról a másikra minden látható ok nélkül megvadulhatnak és megtámadhatnak valakit. aki a gazda barátja vagy éppen családtag.Az állat ilyenkor nem ismeri fel az ismerős arcokat, tekintete zavaros, távolba néző. Gyakran a nyakánál vagy az arcán támadják meg áldozatukat, utána levertnek és összetörtnek látszanak.Ezek az állaltok jól beilleszkednek a családba.amikor azonban elérik a felnőttkori érettséget (kb. úgy másfél-kétéves koruk táján), váratlan karakterváltozáson esnek át.Jóllehet ez a probléma bármelyik kutyafajtánál jelentkezhet, egyes fajtáknál gyakoribb. Ezek közé tartoznak a bernáthegyiek, a dobermannok, a berni hegyi kutyák és a német juhászkutyák. Jelenleg nem tudjuk kezelni ezt az örökletes problémát.
|