Leírás : Egy kifejlett állat teste 70-105 centiméter, a farka kb 25 centiméter, marmgassága 38-50 cm, súlya pedig 7-15 kg. Izmos lába segítségével alkalmas a hosszan tartó üldözésre, így a 40 km/h sebességet akár egy órán át képes tartani. Bundája világosabb és barnásabb színezetű rokonáénál, farka és a hasi oldala szürkésfehér.Hangja: elnyújtott üvöltés, rövid, vonyító és ugató hangok.
Élőhely: Eurpa délkeleti részén, Észak Afrikában, Ázsai mediterrán jellegű vidékein él. Bár kevesen tudják, de magyarországon is igen gyakori volt. A sztyeppék, fákkal tarkított puszták, bokorerdpk és félsivatagok lakója. Kerüli a trópusi esőerdőket, ami elsősorban kevés táplálékkal függ össze.
Életmód, táplálkozás: Kisebb állatokat önállóan is képes elejteni, magyarországi körülmények között rágcsálóspecialistának mondható, de nem veti meg az ős, szarvas vagy vaddisznó tetemeket sem. Trópusi területeken fordulhat elő, hogy csapatokba verődik és antilopokat gazellákat zsákmányol. Ha nem jut táplálékhoz a dögökre is ráfanyalodik, olykor az emberi települések közelébe is merészkedik,némi hús reményében. Az emberi üldözéstől eltekintve az aranysakál legnagyobb ellensége a farkas. Ahol mindenkettő előfordul, a sakál csak nagyon szórványosan és visszavonultan marad fenn.
Szaporodás: Január februárban alakulnak ki a párok, és nemritkán életre szólóan összetartanak. A nőstények 9 hónaposan, a hímek 2 évesen ivarérettek. 62 napos vemhesség végén a nőstény 3-6 de kivételesen akár 8 kölyköt hoz a világra. Ezek erőteljesen emlékeztetnek a házikutyakölykökre, és mint azok gondoskodásban részesülnek. Első két hetét a vackon töltik ami gyakran egy föld alatti járat. Itt elösször tejet kapnak, de a második hét után már az anyjuk által visszaöklendezett előemésztett táplálékot is.
|